Připravte svoje klouby nejenom na jarní sezonu
Naše klouby musí v průběhu zátěže čelit různým tlakům, nárazům, externím vlivům. Měli by však současně zůstat pružné a ohebné. Proto se je snažíme posilovat. Volíme přijatelnou variantu z hlediska fyzické zdatnosti a hledáme pro ně vhodnou výživu.
Pravidelný pohyb je přirozenou součástí našeho života a příznivě ovlivňuje naše zdraví. Správná pohybová aktivita reguluje sled fyziologických pochodů v organismu, včetně správné činnosti imunitního systému a má tak zásadní vliv na celkové zdraví.
Pravidelné procházky či plavání jsou tím nejprospěšnějším pohybem pro naše klouby.
S obtížemi s klouby se potkává stále více lidí, dokonce i mladí po třicítce si začínají stěžovat na prvotní obtíže s pohybovým aparátem.
U mladších ročníků můžou být obtíže s klouby spojené nebo odvozené od různých příčin, jakými jsou nadváha, vadné postavení nohou, sedavý způsob života, nesprávná chůze (po špičkách, na hraně chodidla, v důsledku plochého chodidla), těžká fyzická práce, u něžného pohlaví nošení podpatků, častá zranění či úrazy. Samostatnou skupinou jsou sportovci a vrcholoví sportovci (např. tenisté, lyžaři, fotbalisté, hráči squash), jejichž klouby jsou vystavené obrovskému zatížení řadu let.
Lidé, kteří se rozhodli v jednu chvíli naplno cvičit, zlepšit si kondičku nebo jenom tak udělat ze sebe aktivního člověka, si mnohokrát zvolí nevhodná cvičení, přidruží se k tomu nesprávné dýchání a trpí tím pak nejenom svaly, záda, ale i klouby.
Věděli jste, že
- v lidském těle je přes 100 kloubů, které nám umožňují pohyb?
- klouby po 40. roce života jsou citlivější na chlad, obzvlášť v zimě a proto bychom neměli podceňovat oblečení a prostydnutí?
- dle statistik trápí potíže s klouby a zády až polovinu lidí nad 50 let?
- Kolagen tvoří až 30 % hmotnosti bílkoviny člověka a až 70 % kůže?
Pojďme se společně podívat "na kloub" chrupavce
CHRUPAVKA
Základním prvkem kloubní chrupavky je tzv. kolagenní síť, ve které má kolagen typu II dominantní místo. Chrupavka pokrývá konce kostí a představuje ochranu kontaktních ploch kostí díky své elastické struktuře.
Chrupavka je pojivová tkáň, skládající se z chondrocytů (základních buněk všech typů chrupavek), kolagenních a elastických vláken a mezibuněčné hmoty. Tato hmota je tvořena kolagenem typu II, proteoglykany a glykoproteiny.
Chrupavka má pevnou a zároveň pružnou strukturu. Je složená přibližně ze 60% vody a z 40% z bílkovin, ze kterých zhruba 50 až 60% připadá na kolagen a zbytek na proteoglykany.
Je obecně známo, že kolagen je součástí struktur jako jsou šlachy, chrupavky, vazivové chrupavky, kosti, zuby či kůže a má schopnost udržovat je v kondici.
Přítomnost kolagenu je potřebná pro pevnost a pružnost celého našeho těla. Rozeznáváme 2 základní typy kolagenu.
Kolagen typu I tvoří krátká vlákna, vyskytuje se v silně zatěžovaných strukturách, jako jsou šlachy a vazivová chrupavka. Dále se vyskytuje v kostech a pokožce. Kolagen typu I je odolný v tahu.
Kolagen typu II se vyskytuje ve formě fibril (tenkých vláken) a je součástí hyalinní a elastické chrupavky. Udržuje tvar chrupavky a brání její deformaci.
V organismu rozlišujeme:
- vazivovou chrupavku. Obsahuje převážně kolagen typu I. Je součástí meziobratlových destiček, částí menisku a čelistních kloubů, povrchu kloubů, které spojují plochy klíční a hrudní kosti.
- elastickou chrupavku. Je tvořena kolagenem typu II a sítí elastických vláken. Je součástí chrupavek hrtanu, ušního boltce, části zevního zvukovodu, stěny průdušek.
- hyalinní chrupavku. Jde o nejrozšířenější typ chrupavky. Pokrývá kloubní hlavice stehenní kosti, skelet průdušnice, hrtanu, nosní chrupavky.
Co je KOLAGEN a proč je pro nás tak vzácný
Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání živých organismů. Je součástí kloubního systému složeného z kloubních chrupavek, vazivových kloubních pouzder, vazů a šlach.
Molekula kolagenu je složena z aminokyselin typu glycinu, prolinu, hydroxyprolinu, hydroxylysinu.
Jak kolagen vzniká ?
Biosyntéza kolagenu probíhá v endoplasmatickém retikulu buňky (jakési továrně na výrobu bílkovin, tuků, cukrů a jiných látek), kde vznikají alfa-řetězce polypeptidů a z nich prokolagen. Na prokolagen se navazují dvě aminokyseliny – prolin a lysin. Za účasti specifických enzymů dochází k následné hydroxylaci prolinu a lyzinu.
Nezbytnou součástí reakce, při které následně vzniká z prokolagenu kolagen, je vitamin C. Bez potřebného množství vitaminu C (kyseliny L-askorbové) se nemůže dostatečně tvořit kolagen a být tak dostupný pro potřeby organismu.
Proto každá kvalitní kloubní výživa by měla obsahovat postačující množství vitaminu C.
Typy kolagenu
Kolageny jsou různého původu (rybí, bovinní, vepřový) a druhu:
nativní – přirozená forma kolagenu, s velkou molekulou, nerozpustný ve vodě.
kolagenní peptidy – štěpený nativní kolagen na malé fragmenty, aby byly snáze dostupné pro vstup do buněk. Jedná se o enzymaticky hydrolyzovaný kolagen. Kolagenní peptidy jsou zdrojem surovin pro tvorbu vlastních bílkovin, včetně kolagenů.
Typy kolagenů s různým obsahem bílkovin, s jednoduchými nebo větvenými řetězci, nelze srovnávat pouze na základě hmotnosti, protože neprozrazuje údaje o jejich vnitřní struktuře a aminokyselinovém složení.
V současnosti je známo kolem 27 typů kolagenů.
Nejrozšířenější je typ I, představuje zhruba 90 % kolagenu v organismech. Je přítomen v pokožce, šlachách, kostech a zubech.
Kolagen typu II se vyskytuje v chrupavkách a je odolný v tlaku.
Kolagen typu III se vyskytuje v rychle rostoucích tkáních, např. v počátečních fázích hojení ran.
Hydrolyzované kolageny v našich produktech:
Kolagen typ I z ryb – v nejvyšší kvalitě zn. COLLYSS™ – tvoří vlákna o délce 1-20 µm – vyskytuje se v silně zatěžovaných strukturách, jako jsou šlachy a vazivová chrupavka. Dále se vyskytuje i v kostech a pokožce. Kolagen typ I je odolný v tahu.
COLLYSS™ je patentově vyráběný čištěný kolagenový hydrolyzát získávaný z kůže ryb.
Kolagen typ II z rejnoků – v nejvyšší kvalitě zn. CARTIDYSS™ – kolagen typ II netvoří vlákna – vyskytuje se ve formě fibril o délce 20 nm a udržuje tvar chrupavky – brání její deformaci. Je součástí hyalinní a elastické chrupavky. Kolagen typ II je odolný v tlaku.
CARTIDYSS™ je čištěný kolagenový hydrolyzát získaný z chrupavek rejnoků.
Nativní kuřecí kolagen - nedenaturovaná forma kolagenu zachovávající strukturu trojšroubovice. Zdrojem je kuřecí chrupavka.
Kolagenové proteiny typu I a II pocházejí z treskovitých ryb a ekologicky udržitelných lovů rejnoků a velmi dobře se vstřebávají.
Odborná literatura uvádí až 4x lepší vstřebatelnost rybích kolagenů oproti kuřecím, bovinním apod.
Tyto kolageny jsou koncentrovány a hydrolyzovány, mají oproti běžným živočišným kolagenům velmi malé molekuly, tudíž jich stačí mnohonásobně menší množství.
Produkce kolagenu s přibývajícím věkem klesá. Proto bychom měli pamatovat na průběžné doplňování preparátů s obsahem kvalitních kolagenů.
Všechny tři druhy kolagenů můžete najít v produktu Barny´s Klokan. Jediný kolagenový doplněk stravy od Barny´s v ČR, jehož kolagen je zároveň zdrojem ostatních pro klouby důležitých látek, jako je chondroitin a glukosamin sulfát a také kyselina hyaluronová.
Zdrojem kolagenu u Klokana jsou ryby. Rybí kolagen má jednoduché molekuly a na místo určení proniká mnohem lépe než kolagen, jehož zdrojem je jateční dobytek, který má složité a těžko vstřebatelné molekuly. Lepší vstřebatelnost znamená vždy násobně vyšší účinnost. Vysoký komfort užívání. Stačí jedna kapsle denně.
Barny´s Klokan je určen:
- pro všechny, kteří chtějí kvalitní produkt se zastoupením všech potřebných kolagenů,
- pro podporu normální tvorby kolagenu pro normální funkci chrupavek, kostí a kůže díky obsahu vitaminu C.